Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jadeit

17. 1. 2008

Název si nese podle španělského piedras de ijada, neboli bederní kámen. Naleziště v ČR není známo. Naleziště v zahraničí jsou například v Barmě, Číně, Tibetu, Indii, Japonsku či Rusku a Kazachstánu. V astrologii kámen připadá na znamení Ryb, Raka a Vah. Čakra-zelený-srdce, ale prakticky i ostatní čakry, žlutý-pupeční a solaru plexu, fialový-temene a čela.

Jadeit může mít i jiné barvy, ale nejrozšířenější je světle zelená, má k srdci nejblíže. V citovém životě má lidem přinést mír, harmonii a klid. Tichou radost z prostých věcí, která jde z našeho nitra. Podporuje naše láskyplné emoce, které vysíláme do svého okolí. Barva jadeitu v nás šíří mír a podporuje meditaci, obrací nás do sebe samých, klidní rozbouřenou mysl. Uvádí celý náš organismus do jednoty. Posiluje nervový a imunitní systém, funkci srdce, krevního oběhu, funkci sleziny, jater a ledvin.Podporuje látkovou výměnu a funkci žláz, léčbu infekčních nemocí, žloutenky, snižuje vysoké teploty a zmírňuje průběh chřipkových onemocnění. Položen na pupeční centrum léčí žaludeční a zažívací obtíže, usnadňuje porod. Pomáhá odstraňovat blokády, které brání otěhotnění. Stimuluje funkci nadledvinek.

Zatímco černý jadeit je podle tradice kamenem černé magie a průvodcem člověka do podsvětí, jadeit žluté barvy má naopak vnášet do naší duše božský mír, klid a vyrovnanost. Jeho místo je obvykle na pupeční čakře a solaru plexu, kde harmonizuje nervovou pleteň. Pomáhá při fyzickém i psychickém uvolnění po práci. Taktéž působí pozitivně na křečové žíly, a to ve formě vody užívané vnitřně či koupelí. U žen v těhotenství působí proti otokům, zácpám a tvorbě křečových žil. Fialový jadeit je velmi vzácný, drahý a těžko dostupný. Přináší pomoc při silných bolestech hlavy a při bolestech, kde ostatní druhy tohoto kamene selhávají. Pomáhá při migrénách, doprovázených poruchami zraku a zvracením-v takových případech jej pokládáme na centrum třetího oka. Měl by ulevit i při léčbě vředů a tumoru v pokročilejším stádiu. Při žlučníkových a ledvinových kamenech a při neplodnosti. Pokládáme jej na postižená místa.

Očista: Jadeit čistíme v misce s vlažnou vodou nebo pod tekoucím proudem. Na přímém slunci můžeme nabíjet libovolně dlouho-jej fialový kámen vyžaduje větší opatrnost-ten se nabíjí na nepřímém slunci.